All for Joomla All for Webmasters
  •  info@bursed.org

Sedef Hastaları Cumhuriyet Bayramını kutladı

BURSA ve Çevresi Sedef Hastaları Derneği (BURSED) üyeleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk anıtına çelenk bıraktı. 26-30 Ekim Dünya Sedef Hastalğı Farkındalık

Haftası olduğuna da dikkat çeken BURSED Başkanı Fazlı Şahin toplumu bilinçlendirme ve sedef hastalığına dikkat çekti. 

Dünyada 125 milyondan Türkiye'de ise 1 milyondan fazla insanın sedef hastalığı ile yaşamını sürdürdüğüne dikkat çeken  Bursa ve Çevresi Sedef Hastaları Derneği (BURSED) Başkanı Fazlı Şahin, sedef hastalarının daha rahat bir yaşam sürebilmesinde toplumsal önyargıların önüne geçilmesinin önemli bir adım olacağını söyledi.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde üyeler Atatürk Anıtına çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundular. 26-30 Ekim Dünya Sedef Hastalğı Farkındalık Haftası olduğunu belirten BURSED Başkanı Fazlı Şahin toplumu bilinçlendirme ve sedef hastalığına dikkat çekmek adına çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

BULAŞICI DEĞİL KALITSAL

Sedef hastalığı halk arasında sanılanın aksine bulaşıcı olmayan kalıtsal bir hastalık olduğunu ifade eden Şahin, "Eller ve ayaklar gibi görünen kısımlarda olduğu zaman vatandaşlar tarafından önyargıyla bakılıyor. Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu konuda mağdur olan bir çok arkadaşımız oldu. Havuzlarda, denizde vatandaşlar sedefli birini gördüğü zaman orayı terk ediyorlar. Sebebiyse hastaığın bulaşma korkusu. Bizler de bunun tedavisinin hekimler kontrolünde yok denilecek seviyelere indiğini görüyoruz ve ifade ediyoruz" dedi. "Dört kuşak öncesine kadar uzanan sedef hastalığı genetik bir hastalık" diyen kendisi de 27 yıldır sedef hastası olan Başkan Şahin, eşinde ya da çocuklarında ise bu hastalığın görülmediğini ifade ederek, ciltte oluşan bozukluk nedeniyle insanların önyargılı davranmaması gerektiğini belirtti.  Türkiye genelinde sık görülen bir hastalık olmasına rağmen toplum tarafından önyargıyla karşılanmamak adına hastalıklarını gizleyenler olduğunu belirten Fazlı Şahin  "Sedef hastası arkadaşlarımız toplumun ön yargıları ve dışlaması yüzünden intihara kadar gitti. Sedef hastalığı günlük yaşantımızı etkileyecek olumsuz bir hastalık değil. Tedavisi psikolojik olarak mümkün" dedi. 

E-Bülten

Bize Ulaşın

Bursa ve Çevresi Sedef Hastaları Derneği

Adres : Sakarya Mah. 10. Yavuz Sok. Birlik Apt. No:40/5 Osmangazi / BURSA
E-Posta : info@bursed.org